Results

Sat 19th May 2018

Event: Men's Par
A Grade: Tom Beqir (12) +1
B Grade: Bernard Neville (18) +4
NTP: 3rd Bernard Neville; 11th Gavin Hunt; 16th Travis Applegarth

Event: Ladies' Par
Winner: Jane Canning (33) 0 (c/b)
Runner Up: Penny Mullumby (21) 0
NTP: 3rd Carol Burgess; 11th Penny Mullumby; 16th Jenny Garner

Thur 17th May 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Norm McIntyre (15) 38 points
B Grade: Bill Kelty (20) 34 points

Wed 16th May 2018

Event: Ladies' Stroke - Club Championship
A Grade: Tina Cook (15) 70 nett
B Grade: Fran Bentley (45) 77 nett
Club Champion: Carol Burgess
B Grade Champion: Di Anders
Handicap Champion: Bernie Fitzgerald
NTP: 3rd Allison Gilbert; 6th Yvonne Kelly; 11th Fran Bentley; 16th Di Anders

Mon 14th May 2018

Event: Veterans Stableford
Winner: Mike Smith (27) 35 points
NTP: 3rd Ian Browne; 6th Jenny Richter; 11th Jan Smith

Sat 12th May 2018

Event: Men's Stableford - Anniversary Day
A Grade: Jason Filippi (15) 38 points (Anniversary Cup)
B Grade: Ray Borschmann (22) 34 points
NTP: 3rd Jason Filippi; 11th Chris Oswin; 16th Mark Foley

Event: Ladies' Stableford
Winner: Jane Canning (33) 34 points
NTP: 3rd Tina Cook; 6th Tina Cook; 11th Jane Canning; 16th Carol Burgess

Thur 10th May 2018

Event: Men's Stableford
Winner: Greg Walsh (22) 38 points
NTP: 3rd Richard Beck; 11th Norm McIntyre; 16th Graham Badrock

Wed 9th May 2018

Event: Ladies' Stroke
A Grade: Bernie Fitzgerald (18) 73 nett (Monthly Medal)
B Grade: Di Anders (29) 74 nett
NTP: 3rd Jenny Richter; 6th Heather Thompson; 11th Jan Smith; 16th Bernie Fitzgerald

Mon 7th May 2018

Event: Veterans Stableford
A Grade: Graham Badrock (16) 35 points
B Grade: Colin Richardson (23) 40 points
NTP: 3rd Ray Borschmann; 6th Allison Gilbert; 11th Ian Browne; 16th Graham Badrock

Sat 5th May 2018

Event: Men's Stroke - Monthly Medal
A Grade: Jason Filippi (16) 69 nett
B Grade: Chris Davey (19) 69 nett
NTP: 3rd Don Grimes; 11th Chris Davey; 16th Jason Filippi

Event: Ladies' Stroke
Winner: Allison Gilbert (16) 75 nett
Runner Up: Bernie Fitzgerald (18) 76 nett
NTP:
 11th Tina Cook; 16th Tina Cook

Thur 3rd May 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Norm McIntyre (15) 40 points
B Grade: Colin Richardson (24) 39 points
NTP: 3rd Hugh Delahuntly; 6th Paul Wilson; 11th Ernie Van Der Wert; 16th Gavin Hunt

Wed 2nd May 2018

Event: Ladies' Stroke - Monthly Medal
A Grade: Libby Barker (23) 73 nett
B Grade: Chris O'Shea (29) 75 nett
NTP: 3rd Bernie Fitzgerald; 6th Fran Bentley; 11th Carol Burgess; 16th Tina Cook

Sat 28th Apr 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: K. Withers (14) 37 points
B Grade: Ray Borschmann (21) 40 points
NTP: 3rd Peter Clough; 11th Chris Oswin; 16th K. Withers

Event: Ladies' Stableford
Winner: Carol Burgess (13) 34 points
Runner Up: Jan Magdeburger (32) 33 points
NTP: 3rd Marj Orgill; 16th Allison Gilbert

Thur 26th Apr 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Max Cherry (17) 39 points
B Grade: James Tisdall (21) 40 points
NTP: 3rd A. Harris; 6th Karl Schulze; 11th John Gale; 16th A. Harris

Wed 25th Apr 2018

Event: Ladies' Stableford
Winner:
 Jean Barber (29) 33 points
Runner Up: Jan Smith (20) 32 points
NTP: 6th Tina Cook; 16th Jenny Richter

Mon 16th Apr 2018

Event: Veterans Stableford
Winner: Ray Borschmann (21) 34 points (c/b)
NTP: 3rd Ray Borschmann; 6th Jane Canning; 16th Graham Badrock

Sat 7th Apr 2018

Event: Men's Stroke - Monthly Medal
A Grade: Gavin Hunt (10) 72 nett
B Grade: Nick Aloizos (19) 66 nett
C Grade: Brad Cleary (36) 60 nett
NTP: 3rd Chris Davies; 11th Greg Walsh; 16th Mark Foley

Event: Ladies' Stroke
Winner: Elizabeth Barker (23) 73 nett
NTP: 3rd Carol Bailey; 11th Carol Bailey; 16th Tina Cook

Thur 5th Apr 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Mathew Dywer (4) 36 points
B Grade: Karl Schulze (20) 40 points
NTP: 3rd Nick Wowk; 11th Graham Badrock; 16th Colin Richardson

Wed 4th Apr 2018

Event: Ladies' Stroke - Monthly Medal
Winner: Allison Gilbert (17) 71 nett (Monthly Medal)
Runner Up: Carol Burgess (12) 79 nett
NTP: 3rd Allison Gilbert; 6th Allison Gilbert; 11th Marj Orgill; 16th Tina Cook

Mon 2nd April 2018

Event: Veterans Stableford
Winner: Colin Richardson (25) 38 points

Sat 3rd Apr 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Gavin Hunt (10) 37 points
B Grade: Dennis Pangrazio (22) 35 points
NTP: 3rd Travis Applegarth; 6th Peter McGrath; 11th Andrew Smith; 16th Gavin Hunt

Event: Ladies' Stableford
Winner: Suzette Heydon (45) 26 points

HomeSite Map

Bright Country Golf Club 
Back Porepunkah Road, Bright Victoria 3741
 Phone: 03 5755 1773

© 2015 - Bright Country Golf Club Inc.