A warm welcome is extended to all visitors.

Bright Golf Club
Back Porepunkah Road,
PO Box 242,
BRIGHT VIC 3741
Phone: 03 5755 1773
Fax: 03 5750 1477
Email: brightgolf@westnet.com.au

Latest Results
Sat 28th Feb 2015 Print E-mail

Event: Men's Stableford
Winners:
Overall: Mark Frost (23) 40 points
A Grade: Doug Fallon (13) 40 points
B Grade: Ernie Vanderwert (23) 37 points
NTP: 3rd Ian Browne; 11th Bernard Neville; Eagles Nest Peter Clough

Event: Ladies' Stableford
Overall: Tina Cook (18) 35 points
A Grade: Mel Cramp (12) 34 points
B Grade: Lisa Thomas (29) 31 points
NTP: 3rd Heather Cramp; 6th Lyn Stewart; 16th Heather Cramp

 
Thur 26th Feb 2015 Print E-mail
Event: Men's Stableford
Winner: Graham Thwaites (22) 45 points
Runner Up: Tom Jemison (19) 42 points
NTP: 3rd Alistair Mackeggie; 6th Roger Williams; 11th Max Cherry; 16th Norm McIntyre
 
Wed 25th Feb 2015 Print E-mail
Event: Ladies' Stableford
Winner: Angela O'Shaughnessy (20) 41 points
Runner Up: Ros Gray (18) 37 points
 
Mon 23rd Feb 2015 Print E-mail

Event: NEDVGA Bright Tournament - Stableford
Men
A Grade:
Winner:
Ross Hore (Wodonga) (11) 41 points
Runner Up: John Arthur (Corowa) (8) 38 points (c/b)
Third Place: Bruce Bengough (Howlong) (10) 38 points (c/b)

B Grade:
Winner:
Peter Smith (Beechworth) (17) 36 points (c/b)
Runner Up: Trevor Lancaster (Wodonga) (16) 36 points
Third Place: Bill Plant (Corowa) (17) 35 points

C Grade:
Winner:
Doug Quanchi (Wodonga) (21) 37 points (c/b)
Runner Up: John Wiskin (Wangaratta) (22) 37 points
Third Place: Carl Iverson (Wodonga) (22) 36 points (c/b)


D Grade:
Winner:
Russell Day (Benalla) (29) 38 points
Runner Up: John Dwyer (Bandiana) (24) 37 points
Third Place: Ian Kemp (Wodonga) (26) 35 points


Team Winners: Robert Taylor (Bright), Roger Cook (Wangaratta), Geoff Kermond (Myrtleford) 108 points
NTP: 3rd Alan Sands (Jubilee); 6th Geoff Brown (Mansfield); 11th David Tanner (Jubilee); 16th Bob Mitchell (Myrtleford)

Ladies
Winner:
Di Mahlstedt (Yarrawonga) (18) 36 points
Runner Up: Fay Barnes (Howlong) (11) 34 points

Team Winners: Fay Barnes (Howlong), Robyn Ternes (Myrtleford), Ann Bumbers (Howlong) 97 points
NTP: 3rd Allison Gilbert (Bright); 6th Fay Barnes (Howlong)

Last Updated on Saturday, 28 February 2015 15:13
 
Sat 21st Feb 2015 Print E-mail

Event: Men's Stableford
Winners:
Overall: Peter Malkin (30) 40 points
A Grade: Robert Taylor (7) 38 points
B Grade: Norm McIntyre
C Grade: Ernie Vanderwert (24) 38 points
NTP: 3rd Rod Pack; 10th (2nd shot) Doug Fallon; 11th Doug Fallon; 16th Peter Clough

Event: Ladies' Stableford
Winner: Tina Cook (18) 35 points
NTP: 16th Robyn McGrath

 
Thur 19th Feb 2015 Print E-mail
Event: Men's Stableford
Winner: Ken Grummisch (17) 39 points
Runner Up: Tom Jemison (20) 37 points
NTP: 3rd Graham Badrock; 6th Graham Badrock; 11th Ian Browne; 16th Karl Schulze
 
Wed 18th Feb 2015 Print E-mail
Event: Ladies' Stableford
Winner: Tina Cook 39 points
Runner Up: Carol Burgess 34 points
NTP: 3rd Carol Burgess; 6th Jenny Richter; 11th Jenny Richter; 16th Robyn McGrath
 
Mon 16th Feb 2015 Print E-mail
Event: Veterans Stableford
Winner: Karl Schulze (18) 43 points
Runner Up: Alistair Mackeggie (23) 39 points
NTP: 3rd Lyn Smith; 6th Jeff Smith; 11th Jeff Smith; 16th Jenny Richter
 
«StartPrev12345678910NextEnd»

Page 1 of 58